Zamykatelné okenní kliky jsou logickým vývojovým prvkem v oblasti zabezpečení oken. Doporučujeme je použít v případě, kdy jsou okna z venku přístupná a hrozí zde nebezpečí vniknutí oknem do objektu.

Uzamykatelné kliky brání vniknutí při rozbití okenní tabulky v úrovni kliky a otevření okna. V kombinaci s nerozbitnou fólií na sklo se jedná o velmi oblíbené a bezpečné řešení.

Výměna obyčejné kliky za uzamykatelnou je velmi jednoduchá a zvládnete ji sami. Po odstranění vrchní krytky, uvidíte 4 šrouby, které po vyšroubování uvolní celou okenní kličku. Namontování uzamykatelné kliky provedete opačnou cestou, včetně výměny otočného čtyřhranu.

uzamykatelna okenni klika

Co jsou to rozvorové tyče a kliky?

Rozvora nebo rozvorová tyč je pevná železná tyč, která je po délce celého okna a zajíždí do připravených západek (zámků). Rozvora tak zajišťuje lepší zabezpečení celého okna a pomáhá proti jejímu vypáčení.

rozvora okenni kliky

Pokud máte v okně rozvory, potřebujete tedy speciální rozvorové kliky. Označují se většinou jako dvoucestné rozvory. Tyto kliky fungují na jiném mechanismu a neumí zavírat klasické jazýčky a naopak.

Většina zamykacích kliček lze zamknout pouhým stlačením zámku i bez klíče – pro odemknutí je již potřeba klíče.

Uzamykatelné okenní kliky nejsou tak ochranou pouze před zloději, ale slouží také jako dětská pojistka proti nechtěnému otevření dětmi.